ParanoyaBLOG

programmare necesse est,
vivere non est necesse

 

Programowanie

Chciałbym zaznaczyć, że nie jestem żadnym superguru programowania i żaden ze mnie autorytet, mogę nawet śmiało powiedzieć: wiem że nic nie wiem, a to co potrafię mnie nie zadowala. Oczywiste jest, że chcę wiedzieć więcej i dlatego przeglądam nowinki, fora czy grupy dyskusyjne. Patrze, podpatruje i staram się to wykorzystać (oczywiście nie na zasadzie kopiuj -> wklej, problem muszę najpierw zrozumieć). Czytam wszytko co mi wpadnie w ręce. Czyli ogólnie staram się rozwijać i doskonalić.

 

W chwili obecnej – jak już pisałem w zakładce „O Mnie” – głównie zajmuję się programowaniem webowym. Popularność zarówno języka jak i serwerów go obsługujących sprawiła, że PHP stał się podstawowym „narzędziem” mojej pracy. Większość projektów, które do tej pory wykonałem po stronie serwera właśnie wykorzystywały właśnie ten język programowania.

 

Po stronie interfejsu w programowaniu webowym dużego wyboru nie ma. Albo tworzę strony z wykorzystaniem html i javascript albo za pomocą flash (lub mieszam obie technologie). Jednak z powodów kosztów projektów wykorzystujących to drugie rozwiązanie nigdy nie było czasu abym się nim zainteresować na poziomie wyższym niż podstawowy, gdyż głownie projekty, którymi się zajmowałem opierały się na pierwszej opcji. Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że na tym się świat nie kończy i przytoczyć chociażby javę … ale szczerze, kto widział stronę zrobiona całkowicie w javie w ostatnim czasie ?

 

Niektórzy pewnie powiedzą, że javascript i html to zabawka i nie da się w nich napisać porządnej aplikacji. Pewno mają rację a raczej by mieli kilka lat temu. Obecnie javascript jest równie poważany jak każdy inny język, powstało przy jego użyciu wiele cennych aplikacji z których korzysta na co dzień setki, tysiące czy nawet miliony użytkowników. Javascript pozwala uzyskiwać zaskakujące efekty dodając do stron wiele funkcjonalności o których kiedyś bez flasha nie było mowy. Dlatego też zainteresowałem się tym językiem programowania – jak się później okazało bardzo słusznie gdyż wielu pracodawców poszukuje programistów potrafiących w nim pisać.