ParanoyaBLOG

programmare necesse est,
vivere non est necesse

 

ParanoyaCMS

ParanoyaCMS jest moim autorskim systemem zarządzania treścią stron internetowych. Prace nad nim trwają już od jakiegoś czasu – rozwijam i tworzę coraz to nowe wersje systemu, lecz mimo tego, że powstało ich tak wiele, ta ciągle numer 1. Jest tak z powodu tego, iż jest to pierwsza wersja która została ukończona – żadna z poprzednich nigdy nie doczekała tego zaszczytu. Nie można jednak powiedzieć, że tworząc poprzednie wersje traciłem tylko czas. Dużo się przy nich nauczyłem, zdobyłem ogromne doświadczenie a co ciekawsze rozwiązania znalazły się w obecnym systemie ParanoyaCMS :)

 

 

Swój system zarządzania treścią oparłem na znanych rozwiązaniach, tak więc wykorzystuje on bazę danych MySQL a został napisany w PHP (do swojego działania wymaga wersji 5 lub wyższej tego języka programowania). Interfejs natomiast stworzony został jak się zapewne domyślacie w html, css i javascript (bardzo przydatna w okiełznaniu sporej liczby internetowych browserów okazała się biblioteka mootools).

 

 

 

Sam system jest modułowy, co pozwala w łatwy sposób zarówno go aktualizować (podmieniając już istniejące elementy) jak i rozwijać dodając nową funkcjonalność. Modułowość systemu ma jeszcze kilka zalet:

  • brak ograniczeń co do wykorzystanej technologii – jeśli na przykład zajdzie potrzeba wykorzystania innej bazy niż MySQL, wystarczy dopisać odpowiedni moduł obsługujący takie rozwiązanie (cała reszta systemu pozostaje bez zmian),
  • możliwość dostosowania systemu tanim kosztem do różnych wymagań – poprzez napisanie odpowiednich modułów może on służyć jako blog, strona firmowa, system newsletter czy nawet jako forum.

 

 

Kiedy piszę te słowa system ParanoyaCMS poza samym jądrem i modułem obsługi bazy MySQL posiada:

  • moduł dla stron tekstowych,
  • moduł galerii zdjęć,
  • moduł aktualności,
  • moduł kontaktu z możliwością wskazania miejsca na mapie google.
Może i lista modułów nie jest imponująca, można by wręcz powiedzieć że jest bardzo mała, ale jest wystarczająca do odpalenia prostych stronek niewymagających skomplikowanej funkcjonalności. Inna sprawa, że z biegiem czasu liczba ta na pewno się powiększy. W planach bowiem są między innymi takie moduły jak:
  • księga gości,
  • wyszukiwarka,
  • galeria wideo,
  • mapa strony,
no i oczywiście wiele innych, które będą zapewne rzadziej używane. Kto wie – może teraz kiedy czytasz te słowa minęło już tyle czasu, że część z nich zagościła już w systemie.