ParanoyaBLOG

programmare necesse est,
vivere non est necesse

 

Zmniejszenie rozmiaru pliku wynikowego – Lazarus

 

Lazarus (środowisko RAD dla free pascala) od zawsze produkował znacznych rozmiarów pliki wykonywalne. Sprawką tego są dołączane do pliku exe informacje dla debuggera. W trakcie tworzenia aplikacji informacje te mogą być przydatne lecz w przypadku wersji finalnej warto je wyłączyć co znacząco zmniejszy rozmiar pliku.

 

Informacje dla debuggera w Lazarusie (testowane na wersji 1.0.4) wyłączamy wybierając z menu głównego Lazarusa opcję „Projekt” a następnie „Opcje projektu”. W oknie, które się pokaże odnajdujemy w drzewie po lewej stronie zakładkę „Łączenie” znajdującą się w gałęzi „Opcje kompilatora”. Na tej zakładce odznaczamy opcję „Twórz informację odpluskwiacza dla GDB (zwalnia kompilację)”.

 

Aktualizacja z dnia 2014-06-12:

Testując rozwiązanie w wersji 1.2.2 zauważyłem kilka różnic – do informacji dla debuggera dochodzimy poprzez menu „Projekt” -> „Opcje projektu”. W oknie, które się otworzy z drzewa wybieramy gałąź „Opcje kompilatora” a następnie „Odpluskwianie”. Na tej zakładce odznaczamy opcję  „Twórz informację odpluskwiacza dla GDB (zwalnia kompilację)”.

 

W przypadku pierwszego programu który skompilowałem z tak ustawionym projektem różnica wynosiła 14 MB (przed wyłączeniem tej opcji zajmował 16 MB po wyłączeniu już tylko 2MB).

 

Brak komentarzy to “Zmniejszenie rozmiaru pliku wynikowego – Lazarus”

Komentarze zostały wyłączone.

Zostaw komentarz